Kategorie

Strona główna

Firany, zasłony, rolety - jak prawidłowo dobrać dekoracje okien?

Opublikowano przez: Rox Art w: Salon Od:

"Nagie" nieozdobione okna nie są już tak często spotykane. Obecnie, w coraz większej liczbie aranżacji zauważymy zarówno firany, jak i zasłony. Modne są chociażby ciekawe upięcia, a także przeróżne tkaniny. Dekoratorzy chętnie wykorzystują przy tym warianty wzorzyste oraz wielokolorowe. 

Jeżeli chodzi o dekoracje okien, mamy tak naprawdę bardzo szerokie pole manewru. Z drugiej strony, warto wiedzieć, jakie elementy będą odpowiednie przy konkretnych aranżacjach i stylach wystroju. Kiedy uda się nam dobrać pasujące dodatki, nasze wnętrza z pewnością na tym zyskają, a ich charakter zostanie umiejętnie podkreślony.  

Upięcia w klasycznym stylu

Zestawienie długich zasłon z lekkimi firankami, to chyba najbardziej klasyczne rozwiązanie, jeżeli chodzi o aranżacje okien. Uniwersalność tego wyjścia sprawia, że możemy pokusić się o takie dodatki, nie tylko w typowo nowoczesnych wnętrzach. Kiedy wybieramy najlepsze dekoracje okienne do naszego domu, musimy pamiętać o tym, że wyjątkowo ważną kwestią jest materiał oraz jego gramatura. Jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniami o bardzo małym metrażu, gdzie wpada niewiele światła, najlepsze okażą się delikatniejsze tkaniny.

Kiedy warto rozważyć długie zasłony i firany?

Jeśli w naszym mieszkaniu lub domu, znajdują się małe i jasne wnętrza, które nie wydają się być zbyt przytulne, najlepszym rozwiązaniem będą długie zasłony oraz firanki. Dzięki takiemu zabiegowi sprawimy, że pokój stanie się znacznie bardziej kameralny. Ponadto, należy pamiętać o tym, że wieszanie zasłony, który sięgają od sufitu, aż do samej ziemi, będzie świetnym sposobem, aby optycznie podwyższyć całe pomieszczenie. Taką metodę, warto zastosować w aranżacjach klasycznych, lub też nowojorskich.

Do jakich wnętrz nadadzą się wzorzyste firany i zasłony?

Wybierając zarówno firany, jak i zasłony do naszego domu, zapewne spotkamy się z dylematem, czy te mają być wzorzyste, czy może jednak gładkie. Kiedy podobają nam się efektowne wnętrza, w których sporo się dzieje, najlepszy wyborem będzie ta pierwsza opcja. Z drugiej strony - "wzory zobowiązują", dlatego konieczny jest ich ostrożny dobór, aby były one dopasowane, chociażby do obić mebli, dywanu i innych elementów. Znacznie bezpieczniejszą opcją, są na pewno tkaniny jednokolorowe, które staną się niejako bazą dla całego wystroju okien.

Dekoracje okien w kamienicach 

Stare kamienie oraz inne zabudowy charakteryzują się tym, że obecne są tam często bardzo wysokie, półokrągłe okna. Kształt ich bierze się z formy ościeża, a zatem łukowatego otworu okiennego. Bez względu na to, czy wybieramy całoroczne, czy też jesienne dekoracje okien przy takim akcencie, dołóżmy wszelkich starań, aby wyeksponować go w odpowiedni sposób.

W wypadku wąskich okien, dobrym pomysłem okaże się montaż niewielkiego karnisza, a najlepiej, kiedy znajdzie się on między ściankami ościeży. Tym sposobem, łuk nie będzie ukryty za kaskadą materiału. Innym, równie dobrym rozwiązaniem, będzie rozwieszenie długich zasłon po obydwu bokach okien, a wówczas materiał będzie można swobodnie zaciągać na noc, a w ciągu dnia, nasze oczy cieszył będzie ten bardzo zgrabny, architektoniczny element.