Jak wybrać idealny tapicerowany fotel do nowoczesnego wnętrza?

Wygodny fotel to bohater każdego salonu. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do wieczornego relaksu z kubkiem herbaty i książką, chwili wytchnienia po ciężkim dniu lub po prostu wielogodzinnego przesiadywania podczas spotkań towarzyskich. Nie bez powodu kawiarnie, które cieszą się największą popularnością, zrezygnowały z twardych krzeseł na rzecz stylowych, tapicerowanych foteli. Ten mebel, jak żaden inny sprzyja nawiązywaniu relacji, długim rozmowom i wypoczynkowi. Idealny tapicerowany fotel pokojowy powinien być miękki i nieprzyzwoicie wygodny, tak by nie chciało się z niego wstawać. Najczęściej fotel stanowi jedną z części kompletu wypoczynkowego i jest w tym samym obiciu co sofa lub narożnik, tworząc spójne i integralne, salonowe centrum relaksu. Jednak dużo ciekawszym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest gra kontrastów, czyli zestawienie stonowanej sofy z tapicerowanym fotelem utrzymanym w zupełnie innym stylu.

Uszak – klasyka gatunku

Tego modelu nie trzeba nikomu przedstawiać, w kwestii aranżacji wnętrz to totalny evergreen. Nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady, bowiem pierwsze wzmianki o tym tapicerowanym fotelu z wysokim oparciem, pojawiły się już w opisach XVIII wiecznych francuskich komnat. Od tego czasu niepodzielnie króluje na salonach, będąc jednym z najchętniej wybieranych modeli. Ten model fotela charakteryzuje się wysokim oparciem rozszerzającym się ku górze. Jego główną ozdobą, od której zresztą wziął swoją roboczą nazwę, są uszy lub skrzydła, znajdujące się na wysokości głowy siedzącego. Początkowo ten element miał ściśle praktyczne zastosowanie – chronił głowę przed przeciągami i kumulował ciepło ze znajdującego się w bliskiej odległości kominka. Obecnie uszy pełnią głównie funkcję dekoracyjną, choć trzeba przyznać, że stanowią też doskonałą podpórkę podczas popołudniowej drzemki. Oryginalny projekt fotela tapicerowanego z wysokim oparciem został odwzorowany np. w modelu Vaco, występującym w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można obić go w tkaninę idealnie dopasowaną do stylu wnętrza.

Trzeba jednak przyznać, że przez lata bryła tradycyjnego uszaka zdążyła ewoluować, skutkując powstaniu wielu wariacji na temat pierwowzoru. Główną przyczyną był fakt, że fotele tapicerowane z wysokim oparciem, ze względu na swoje gabaryty zajmują sporo miejsca i mogą przytłaczać niewielkie pomieszczenia. To właśnie z myślą o ograniczonym metrażu powstały małe fotele tapicerowane inspirowane kultowym uszakiem. Mimo różnic w wielkości wszystkie mają jednak wspólną cechę – są niezwykle wygodne. 

Fotel uszak VAKO

fotel vako

 

Jeśli nie uszak, to co?

Jedną ze wspomnianych wariacji są pokojowe fotele tapicerowane o nieco bardziej opływowych kształtach, głębszym i bardziej pochylonym siedziskiem. Ich zaokrąglona forma i smukłe, drewniane nóżki z jednej strony nawiązują do klasycznego tapicerowanego fotela z wysokim oparciem, a z drugiej strony go unowocześniają. Spójne połączenie tradycji i świeżości pozwala dopasowanie ich do różnego rodzaju wnętrz, od minimalistycznych i nowoczesnych, przez klasyczne, aż po te, urządzone w stylu skandynawskim. Odchudzenie tradycyjnej formy skutkuje także tym, że małe fotele tapicerowane nie dominują we wnętrzu i nie przytłaczają go, wciąż jednak zapewniając najwyższy komfort użytkowania. Doskonałym przykładem małych foteli tapicerowanych są modele z kolekcji Angel i Cherub, dostępne w stonowanych, jednolitych kolorach bądź całkowicie zwariowanych obiciach nawiązujących do tropikalnych klimatów.

We wnętrzach inspirowanych filozofią hygge i duńską sztuką urządzania wnętrz, które zakładają, że każde pomieszczenie w domu powinno być ostoją harmonii i relaksu, nie może zabraknąć skandynawskiego fotela z podnóżkiem. Ten prosty, nieco zapomniany dodatek do zwykłego tapicerowanego fotela pokojowego sprawia, że siedzenie na nim przenosi się w nowy wymiar. Wystarczy rozsiąść się wygonie, położyć nogi na podnóżku i oddać się błogiemu nicnierobieniu albo uciąć sobie krótką drzemkę. Sam podnóżek może natomiast posłużyć jako podstawka, siedzenie dla dziecka i podręczne miejsce na książki – dzięki temu, że nie jest zintegrowany ze skandynawskim fotelem, można go przestawiać i  używać dokładnie tak jak się chce.

 

fotel ANGEL turkusowy

fotel angel turkusowy

 

WIĘCEJ FOTELI

Nie ma postów.