Kategorie

Strona główna

Jak wybrać stół do jadalni, aby oczarować swoich gości?

Opublikowano przez: Rox Art w: Sypialnia Od:

Stół do jadalni stanowi często centralny punkt pomieszczenia. To przy nim spotykamy się na rodzinnym obiedzie, na nim stawiamy urodzinowy tort lub bukiet pięknych kwiatów w wazonie. Jak go wybrać, aby pomieścił wszystkich gości i wkomponował się w wystrój wnętrza?

Stół do jadalni – jaki rozmiar będzie najlepszy?

Rozmiar stołu umieszczonego w jadalni powinien być dopasowany do metrażu pomieszczenia. Dzięki temu zapewnisz sobie jego maksymalną funkcjonalność i nie ograniczysz dostępnej przestrzeni. Zanim rozpoczniesz poszukiwania, pamiętaj o 3 zasadach. Stół do jadalni powinien:

  • Stać w odległości ok. 80 cm od ściany lub mebli
  • Zapewniać każdej osobie 60 cm długości i 40 cm szerokości blatu
  • Umożliwiać zachowanie 20 cm odległości między siedzącymi gośćmi

Jeśli często gościsz przy stole sporą liczbę osób, warto przemyśleć zakup modelu rozkładanego. Dzięki niemu w łatwy sposób zwiększysz dostępną powierzchnię blatu w razie potrzeby.

Jaka wysokość stołu będzie odpowiednia?

Czas na kolejny element – wysokość stołu do jadalni. Aby zapewnić każdemu wygodną pozycję przy stole, optymalna odległość blatu od podłogi powinna wynosić ok. 74-76 cm. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas wyboru krzeseł do jadalni.

Stół do jadalni – jaki kształt wybrać?

Kształt stołu do jadalni również wpływa na jego funkcjonalność. Warto go dobrać do wielkości i charakteru pomieszczenia. Jaki kształt wybrać?

Okrągły

Okrągły stół

Okrągły stół sprawdzi się w niewielkich jadalniach o przytulnym charakterze. Najlepiej prezentuje się na środku pomieszczenia, dlatego nie powinien być ustawiony przy ścianie. W zależności od średnicy może pomieścić od 2 do nawet 8 osób.

Prostokątny

Prostokątny stół do jadalni

Prostokątny stół do jadalni możesz umieścić w dowolnym miejscu. Będzie dobrze się prezentował zarówno na środku, jak i przy ścianie, w dużym lub małym pomieszczeniu. Możesz go dopasować do każdej aranżacji. Duży rozmiar stołu umożliwi wygodne rozsadzenie nawet 12 osób.

Kwadratowy

Kwadratowe modele stołów do jadalni

Kwadratowe modele stołów do jadalni sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach. Niewielkie rozmiary pozwolą zaoszczędzić cenne miejsce, jednocześnie wydzielając strefę jadalni. Standardowe stoły o kwadratowym kształcie umożliwiają swobodne zasiadanie przy nich 2-4 osób.

Z jakiego materiału najlepiej wybrać stół do jadalni?

Wybór materiału, z którego ma być wykonany stół do jadalni, powinien zostać podyktowany zarówno własnym gustem, jak i praktycznością czy aktualnym stylem wnętrza. W zależności od preferencji masz do wyboru stoły do jadalni z blatem z drewna, płyty laminowanej czy szkła. Pamiętaj, aby ten idealny model skomponował się z aranżacją jadalni i zapewnił wygodę nie tylko członkom rodziny, ale także każdemu z zaproszonych gości.