Jak urządzić swoje własne, domowe biuro? Salon

Jak urządzić swoje własne, domowe biuro?

Domowe biuro może przyjmować różne formy. Często będzie to zupełnie osobne pomieszczenie, a czasami to jedynie nie odseparowana w żaden sposób, część naszego salonu. Niezależnie od tego, z jaką metodą mamy do czynienia, nasze stanowisko pracy powinno spełniać pewne wymagania, zarówno pod względem funkcjonalnym, estetycznym, jak i ergonomicznym. Należy też przy tym pamiętać, że znaczenie mają tutaj wszelkie szczegóły i detale. Nawet takie, jak odpowiednia tapeta do biura, czy też dekoracje i dodatki, które ustawimy na naszym biurku. 

Jakie meble wybrać do domowego biura?

Aby mieć zapewnione odpowiednie warunki do pracy, z pewnością obowiązkiem będzie posiadanie dość dużego biurka, wraz z wygodnym fotelem. Oczywiście najlepiej, jeśli te obydwa meble są dla nas w pełni komfortowe i gwarantują nam ergonomię pracy. Często niestety bywa tak, że nie mamy gdzie wstawić dodatkowego biurka, a wówczas należy zmyślnie wykorzystać to miejsce, które jest dostępne. To doskonała szansa ku temu, aby postawić np. na biurko narożne w postaci składanego blatu, a takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w kuchni. Nieco mniej standardowym, choć bardzo praktycznym meblem, jest specjalne łóżko z funkcją biurka. 

W wypadku urządzania klasycznego gabinetu, postarajmy się o to, aby to właśnie biurko stało się jego centralnym ogniwem. Z drugiej strony, nie może być to też element, który całkowicie zdominuje wnętrze. Najlepiej postawić na tzw. pomocnicze meble do gabinetu domowego, a to np. stolik kawowy, regał na książki, czy też mała sofa lub komoda. Kiedy nasze biurko ma być tym najbardziej stylowym meblem w pomieszczeniu, nie warto robić mu konkurencji w postaci innych, równie mocno skupiających uwagę.

Sam dobór mebli, jest zwykle uwarunkowany tym, jaką funkcję ma pełnić nasz domowy gabinet. W wypadku, kiedy jest to jedynie praca przed komputerem, bazą powinien być ergonomiczny fotel i dopasowane biurko. Jeśli wymaga się od nas prawidłowego przechowywania dokumentów, warto pomyśleć o odpowiednim regale, dzięki któremu łatwiej będzie nam utrzymać należyty porządek. Niekiedy, nasze biuro jest też miejscem, gdzie przyjmujemy gości i klientów, a wówczas nie może zabraknąć w nim sofy oraz stolika kawowego. Warto pomyśleć również o dodatkowym miejscu przy biurku, np. dla współpracownika. 

Jaką rolę pełni światło w warunkach domowego biura?

Jeżeli nasze możliwości co do ustawienia mebli biurowych nie są zbytnio ograniczone, a przy tym mamy więcej niż jedną opcję aranżacji gabinetu, zwróćmy uwagę na to, jaką rolę będzie pełnić w nim światło. W wypadku biurka, warto ustawić je na wprost okna. Wszystko z uwagi na to, że odpowiednio rozproszone światło, a także miły widok zza okna, na pewno będzie pozytywnie wpływał na efektywność naszej pracy. Kiedy nie jest to jednak możliwe, postarajmy się o to, aby blat znajdował się przynajmniej bokiem do konkretnej strony okna. Jeszcze nie tak bardzo dawno, gdy to kartka i długopis zastępowała laptopy i inne podobne urządzenia , bardzo istotny był kąt padania światła. Wówczas, dla osób praworęcznych miało ono padać z lewej strony, a z prawej dla leworęcznych. 

Powrót do zakupów