Na co zwracać uwagę kupując łóżko do sypialni?
Nie ma prawdziwej sypialni, bez łóżka z prawdziwego zdarzenia. Mimo, że wiele kanap, sof i wersalek stworzonych zostało tak, by miały jednocześnie funkcję spania, żadna z nich nigdy nie zastąpi łóżka. To właśnie od dobrze dobranego łóżka, zależy jakoś snu i samopoczucie po przebudzeniu, dlatego poza kwestią estetyczną, powinno spełniać kilka warunków, które przedstawimy poniżej. Sytuacji nie poprawia fakt, że na rynku dostępnych jest tak dużo modeli, że wybór tego idealnego może stanowić nie lada wyzwanie. Warto jednak poświęcić chwilę i znalezienie łóżka, które poza stylowym wyglądem będzie także nieziemsko wygodne.
1. Rozmiar łóżka
Określenie wielkości łóżka, jest główną rzeczą, jaką powinniście ustalić, zanim w ogóle zabierzecie się za szukanie. Wymierzcie dokładnie sypialnie, bo rozmiar łóżka jest determinowany głównie przestrzenią jaka jest do wykorzystania. W przypadku dwuosobowych łóżek do sypialni, najpopularniejsze modele to takie o szerokości 140, 160 i 180 cm. Jeśli wymiary sypialni Wam na to pozwalają, warto zdecydować się na większe łóżko. Zawsze to dodatkowa przestrzeń dla psa, kota, czy dzieci, a do tego minimalizuje ryzyko przypadkowego kopnięcia we śnie. To także rozwiązanie dla osób, które wieczorami mają zupełnie odmienne rytuały i chodzą spać o różnych porach – łatwiej będzie partnerom nie budzić się wzajemnie, jeśli łóżko będzie na tyle duże, by móc się do niego wślizgnąć niepostrzeżenie.
Jeśli macie ograniczoną przestrzeń, nic straconego. Zarówno łóżka o szerokości 140, jak i 160 cm są zaprojektowane w taki sposób, by dwie dorosłe osoby mogły się na nich komfortowo wyspać, nie przeszkadzając sobie.
2. Łóżko drewniane czy tapicerowane?
Producenci łóżek mają nieograniczoną wyobraźnie, stąd na rynku pojawia się coraz więcej mebli z nieoczywistych materiałów np. z plastiku. Niemniej, największą popularnością od lat cieszą się łóżka drewniane, co bezpośrednio wynika z ich unikalnych właściwości. Co tym, że łóżko zrobione z litego drewna najlepsze pod względem korzyści zdrowotnych, nie trzeba nikogo przekonywać. Dość powiedzieć, że jest to całkowicie naturalny, bezpieczny i ekologiczny materiał, który nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i jest ponadczasowy. Na korzyść tych łóżek przemawia także fakt, że meble wykonane z litego drewna posiadają właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie osadza się na nich kurz. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych alergików. Dodatkowy atut to trwałość i uniwersalność . Drewniane meble jeszcze nigdy nie wyszły z mody, a ten surowiec – jeśli odpowiednio się o niego dba – pięknieje z każdym rokiem.
Najpopularniejszym rodzajem drewna wykorzystywanego w meblarstwie jest sosna – głównie ze względu na swoją trwałość i łatwość obróbki, dzięki czemu można z niej zrobić prawdziwe dzieła sztuki. Widać to na przykładzie drewnianych łóżek z linii Vestre i Spectrum, gdzie właściwości sosny łączą się z klasycznym designem, dając łóżko pretendujące do miana idealnego. Tego typu łóżka doskonale sprawdzą się w sypialniach w stylu skandynawskim lub inspirowanym boho, a także wszędzie tam, gdzie bliskość natury i pochodzące z niej surowce, grają pierwsze skrzypce.
W opozycji do łóżek drewnianych, stoją z kolei łóżka tapicerowane. I trudno się dziwić, bo pomysłowość producentów nie zna granic i można dostosować je do każdego wnętrza. Jeśli jesteście miłośnikami minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz, pełnych szkła, metalu i chromu, z pewnością przypadną Wam do gustu łóżka tapicerowane, z serii Malibu, Ferro lub Corfu. Ich nieoczywista, zaokrąglona forma sprawi, że łóżko przestanie być wyłącznie miejscem do spania – stanie się także niebanalną ozdobą pomieszczenia. Opływowa linia, minimum zdobień i futurystyczny design sprawiają, że te łóżka zachwycają lekkością.
Jeśli bliżej Wam do stylu glamour, gdzie króluje splendor, blask i szlachetne materiały - tapicerowane, pikowane łóżka są czymś dla Was. Serie Elea, Terasso i Roma powstały właśnie po to, by zapewnić Twojej sypialni iście królewski charakter. Tapicerowane jest wszystko, od wezgłowia, aż po boki, dzięki czemu już sam wygląd zachęca do tego by się w nim położyć.
3. Stelaż
Kupując łóżko zwrócicie uwagę na to, czy posiada ono w zestawie stelaż, czy trzeba go kupić oddzielnie. Zdecydowanie lepsza jest opcja, kiedy stelaż dołączony jest do łóżka, co daje gwarancję, że został odpowiednio dopasowany do tego konkretnego modelu i będzie dobrze spełniał swoje zadanie. No właśnie, zadaniem stelaża jest jak najlepsze podtrzymanie materaca i jednocześnie umożliwienie jego wentylacji, dlatego unikajcie ciasno zbitych koło siebie desek. Z drugiej strony, jeśli szczebelki stelaża będą w zbyt dużej odległości od siebie, może to skutkować zapadaniem się materaca i jego szybszym niszczeniem. Nie wspominając już o mało komfortowym wypoczynku, który w takiej sytuacji nie jest możliwy. Optymalny rozstaw szczebelków stelaża to od 2 do 5 centymetrów.
4. Wezgłowie
To element, który często postrzegany jest jako czysto estetyczny dodatek, jednak wezgłowie pełni też kilka praktycznych funkcji. Przede wszystkim odseparowuje od ściany, zapewniając większy komfort użytkowania, umożliwia także wygodne czytanie książek lub oglądanie telewizji, w ergonomicznej dla kręgosłupa pozycji. Dodatkowo wezgłowie chroni powierzchnię ściany przed zabrudzeniami, warto więc podczas zakupów wziąć to pod uwagę. Przede wszystkim jednak wezgłowie pełni funkcję ozdoby i trzeba przyznać, że modele łóżek wyposażone w ten element, prezentują się dużo lepiej, niż bez niego. Niezależnie od tego, czy wybierzecie łóżko z dużym wezgłowiem jak Terasso czy z niewielkim, jak w przypadku Ferro – zagłówek to zdecydowana podstawa.
5. Materac
Ostatnią kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest dopasowanie odpowiedniego materaca. Mimo, że to kwestia bardzo indywidualna, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, żeby kręgosłup miał dobre podparcie. Wiele sklepów, także internetowych, oferuje sprzedaż nie tylko łóżek, ale i materaców. Warto jednak wykonać przed kupnem test twardości, który pomoże w wyborze – jeśli leżąc na wznak jesteście w stanie wsunąć