Własna garderoba - jak ją zaprojektować i czego nie może w niej zabraknąć? Sypialnia

Własna garderoba - jak ją zaprojektować i czego nie może w niej zabraknąć?

Od czego warto zacząć?

Garderoba to specyficzne miejsce, które trudno urządzić tak, aby spełniało nasze oczekiwania pod każdym względem, a zwłaszcza, kiedy mamy ograniczony metraż. W wypadku większych domów i mieszkań, możliwe jest wydzielenie osobnego pomieszczenia. Najczęściej jest tak, że garderoba znajduje się nieopodal sypialni bądź łazienki, a zatem należy do grona prywatnych przestrzeni domowników. Jeśli posiadamy małe mieszkanie, garderoba może zostać zaaranżowana w przedpokoju, w holu, a nawet i w sypialni, kiedy znajdziemy w niej miejsce na odpowiednią szafę. Zyskującym na popularności rozwiązaniem jest też garderoba na poddaszu, która potrafi być bardzo urokliwym, chociaż mniej praktycznym miejscem.

Odpowiednie miejsce na garderobę

Najlepiej, kiedy dopiero projektujemy swój dom lub mieszkanie, ponieważ pozwala nam to na dostosowanie odpowiedniego układu pomieszczeń. Znacznie trudniej jest zaaranżować garderobę w przestrzeni, która już funkcjonuje.

Kiedy kupujemy meble do przedpokoju, od razu wiemy gdzie je ustawimy. W wypadku garderoby musimy pomyśleć, w którym miejscu będzie nam wygodnie z niej korzystać. Doskonale sprawdzą się tutaj szafy do zabudowy, gdyż możemy wykorzystać wówczas wszelkie wnęki, a także strefy pod skosami.

Mała garderoba, duży problem?

Garderobę można zaaranżować w miejscu, które ma jedynie 2 m2. Aby móc się w niej swobodnie poruszać, wystarczy tylko 70 cm przestrzeni. Jeśli ma być to także miejsce, gdzie będziemy się przeglądać w lustrze, potrzebne będzie więcej - ok. 120 cm. Równie istotnym aspektem jest tutaj odpowiedni montaż lustra - tak, aby można było w nim zobaczyć całą swą sylwetkę. Ponadto, uda się nam zaoszczędzić sporo miejsca, jeśli postawimy na drzwi harmonijkowe. 

Ważne elementy garderoby

Dobrze, jeśli nasza garderoba posiada oświetlenie oraz gniazdka elektryczne dla różnych sprzętów. Warto postawić na żarówki LED, które wyróżniają się dość neutralną barwą światła, dzięki czemu nie przekłamują kolorów. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są oświetlane półki, które wyglądają bardzo atrakcyjnie, a przy tym pomagają odnaleźć poszukiwane przedmioty. W garderobie nie obędzie się bez wentylacji, dlatego należy pomyśleć o montażu drzwi ażurowych, bądź z nawiewnymi otworami. To z pewnością poprawi cyrkulację powietrza. 

Jaką wybrać szafę do garderoby?

Jednym z rozsądniejszych wyborów, będą z pewnością specjalne meble systemowe, które można zestawiać w dowolny sposób. Będzie to najlepsze wyjście, a szczególnie jeśli nasza garderoba ma znaleźć się w sypialni bądź też w przedpokoju. Warto mieć świadomość tego, że kupno zabudowy na wymiar jest o wiele droższe, jednak pozwoli nam wykorzystać możliwości naszej przestrzeni.

Niezależnie od tego, czy nasza garderoba będzie osobnym pomieszczeniem, czy też wydzieloną częścią innego. Bez względu na to, czy wybierzemy meble wykonane na wymiar przez stolarza, czy jednak gotowy zestaw - pamiętajmy, że ma być to przestrzeń, która będzie dla nas komfortowa oraz praktyczna, gdzie codzienne wybieranie stylizacji, będzie czystą przyjemnością i miłym rytuałem.

 

Powrót do zakupów