Kategorie

Strona główna

Wnętrze w stylu boho

Opublikowano przez: Rox Art w: Salon Od:

Styl boho we wnętrzach pomieszczeń

Urządzanie mieszkania to nie lada wyzwanie, często wymagające dobrego projektanta wnętrz. Musimy dobrze przemyśleć, jak ma wyglądać wnętrze, by czuć się w nim komfortowo. Wybór stylu zależy od naszego gustu i charakteru. Dużą popularnością cieszy się swobodny, barwny klimat boho. Na czym polega i jak go wprowadzić do naszego domu?

Skąd wziął się styl boho?

Boho pojawił się już w XVIII wieku. Pochodzi od francuskiego słowa la bohème, w języku polskim oznaczającego „cyganerię”, czyli wolne dusze, artystów, którzy żyją wedle własnych zasad. Po rewolucji francuskiej wielu z nich straciło cały swój dorobek. To sprawiło, że musieli zacząć żyć bardzo minimalistycznie – stroje tworzyli z tego, co mieli pod ręką, często zmieniali miejsce zamieszkania wnętrza urządzając z przedmiotów, które w danym momencie były dla nich dostępne. Choć powszechnie było to uważane za niemodne, najważniejszą cechą była swoboda i niezależność. 

Czym charakteryzuje się styl boho?

Styl boho opiera się na zasadach eklektyzmu czyli łączenia elementów, które pozornie wcale do siebie nie pasują. Zabytkowe meble łączą się z nowoczesnymi przedmiotami, kolorowe wzory ze stonowanymi posadzkami, a wszystko to tworzy artystyczne wnętrze, wypełnione wieloma barwami i poczuciem całkowitej wolności. 

Jak urządzić pomieszczenie w stylu boho?

Postaw na spontaniczność! Styl boho jest równoznaczny z zaskakującymi wyborami i awangardą. Można jednak wyróżnić kilka powtarzających się cech. Pierwszą są żywe kolory. Zazwyczaj paleta opiera się o barwy orientalne – rubinową czerwień, turkus, wyrazistą purpurę czy brąz. Można również postawić na pastelowe kolory na ścianach, przełamane wyrazistymi dodatkami. 

Kolejna kwestia to istny wulkan wzorów. Doskonale sprawdzą się zarówno pstrokate, geometryczne lub kwieciste tapety oraz podłogi wyłożone wzorzystymi płytkami, jak i narzuty, dywany czy poduszki przyozdobione arabskimi ornamentami lub folklorystycznymi haftami.

A może wyprawa na targ staroci?

Styl boho to nie tylko wzory i kolory. To również bogactwo wszelkiego rodzaju dodatków! Można stworzyć je samemu lub skorzystać z tego, co od lat zalega na strychu czy w zapomnianych szufladach. Świetnie sprawdzą się również plakaty filmowe przywiezione z festiwali muzycznych. Całości mogą dopełnić pamiątki rodzinne oraz przedmioty przypominające o wycieczkach do egzotycznych krajów. Dobrym rozwiązaniem będzie również wyprawa na targ staroci – to prawdziwa kopalnia skarbów! Całe wnętrze pomogą ożywić wszelkiego rodzaju rośliny.

Styl boho ma wiele odmian, jak unowocześnione modern boho czy scandi, czerpiący z kultury mroźnych krajów skandynawskich, jednak wszystkie te wersje łączy jedno – swoboda. Decydując się na stworzenie wnętrza w stylu boho, zapomnij o wszystkim i nie przejmuj się tym, czego „nie wolno”. Możesz połączyć orientalizm z polskim folklorem, eleganckie meble z kiczowatymi dodatkami czy pastelowe odcienie z tymi krzykliwymi – wszystko zależy od twojego gustu. Daj się ponieść fantazji, łam schematy i pamiętaj: nie bój się eksperymentować!