Kategorie

Strona główna

Aktywne filtry

Stoliki z tehnorattanu

Stoliki z technorattanu

Jednym z najpopularniejszych mebli ogrodowych są stoliki z technorattanu. Mają one sporo zalet, przy jednoczesnym praktycznie braku wad. Dlatego też stały się rozpoznawalne i są chętnie wybierane. Do najważniejszych zalet można zaliczyć wysoką wytrzymałość. Stoliki te przetrwają nawet kilkanaście lat w dobrym stanie bez konieczności dużych nakładów finansowych, czy skomplikowanej konserwacji. Nie odbarwiają się na słońcu oraz trudno przyjmują różnego rodzaju plamy. Jednak ciężko zmienić ich kolor, ponieważ farbowane są już w trakcie procesu produkcji. Wyplatane z cienkich witek, tak jak meble z wikliny, stoliki z technorattanu przyjmują różnego rodzaju wzory. Choć do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć proste formy w postaci geometrycznych brył. Jako że podczas wyplatania powstaje nierówna powierzchnia blatu, zazwyczaj sprzedawane są w zestawie z płytą szklaną, która tworzy nie tylko gładką powierzchnię, ale nadaje stolikowi nietuzinkowego wyglądu. I to ona wymaga najdelikatniejszego traktowania. Należy ją schować na zimę w bezpiecznym miejscu, ponieważ może zostać uszkodzona.

Czym jest technorattan?

Technorattan, zwany inaczej rattanem syntetycznym, to wysokiej jakości tworzywo sztuczne, które w trakcie produkcji jest barwione na naturalny brązowy kolor, który zbliża go do naturalnego rattanu (występują też inne kolory rattanu syntetycznego, ale są rzadziej spotykane). Następnie formowane są płaskie, lekko zaoblone paski, które zachowują pełną giętkość tak jak pasma rattanu lub wikliny. To właśnie z nich wyplata się następnie meble. Produkcja ta nie może być zmechanizowana, dlatego też wciąż robi się to ręcznie. Dlatego też nawet meble z tego samego zestawu mogą różnić się wykonaniem. Ponieważ nie ma dwóch, takich samych mebli, wykonanych w identyczny sposób. Jako że technorattan jest materiałem syntetycznym, nie wymaga dodatkowej impregnacji, natomiast jego elastyczna formuła doskonale znosi warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg czy mróz. Jedynym mankamentem jest to, że nierówna powierzchnia sprzyja nagromadzeniu się kurzu i brudu. W celu uniknięcia mocniejszych zabrudzeń poleca się meble na zimę okrywać specjalnym pokrowce. Można także na wiosnę umyć całość mebli delikatnym płynem czyszczącym i miękką szczotką.

Jaki stolik z technorattanu wybrać?

Wybór mebli ogrodowych nie jest łatwy. Jednym z podstawowych problemów jest dopasowanie stylu mebli do naszej wizji. Dlatego też wybierając stolik z technorattanu do ogrodu, możemy mieć niemałą zagwozdkę. Mnogość form, które możemy zaobserwować, stawia nas w osłupienie. Jeśli zatem marzy nam się romantyczny ogród pełen kwiatów, powinniśmy zdecydować się na meble plecione w bardziej finezyjny kształt. Natomiast w przypadku stolika warto zaopatrzyć się w prosty mebel o geometrycznym kształcie, który doskonale sprawdzi się na każdym podłożu – zarówno postawiony na trawniku, jak i na tarasie. Dopasowanie wielkości i wysokości stolika jest już tutaj sprawą osobistą. Niektórzy wolą stoliki niższe i szersze, na wzór ławy kawowej. Inni wyższe i bardziej kwadratowe. Które będą wygodne w zestawie z dwoma fotelami.